Как да махна целулита? Въпрос за милиони...
И веднага се почват всякакви отчаяни и донякъде безумни стратегии за справянето с този проблем. Проблем, който е естетически в по-големия процент от случаите, но в крайната си фаза на развитие може да бъде и здравословен, като така сериозно влоши качеството на живот.
Тук следва малко научна информация, която е добре да не пренебрегвате, защото само, когато познавате проблема в дълбочина, ще можете да прецените дали дадено решение е целесъобразно или е поредният маркетингов трик.
Какво е целулитът?
Целулитът представлява промени в структурата на подкожната мастна тъкан, водещи до появата на неравности и вдлъбнатини по кожата. Най-често се среща по бедрата, ханша и корема. Забележете, че говорим за структура, а не за задържана вода, качени 2-3 кг. или подобни причини с краткосрочно решение. Дермо-епидермалната граница става видима поради подреждането на мастните клетки.
Защо мислите, че постоянно се търсят решения за справянето с целулита и така и няма категоричен еднозначен отговор със 100% успеваемост? Отговорът е: защото става въпрос за многокомпонентен проблем.
Как се образува целулита:
Мастни клетки: Хипертрофия и натрупване на мазнини. Сиреч-напълняване.Съединителна тъкан: Фиброзни ленти, които теглят кожата.
Кръвна циркулация: Лошото кръвообращение влошава процеса.
Какви видове целулит има:
Мек целулит: Свързан със загуба на еластичност на кожата. Често се среща при по-възрастни жени.Плътен целулит: Наблюдава се при по-млади жени с по-добра мускулна маса.
Едематозен целулит: Свързан със задържане на вода и нарушено кръвообращение.
Основни причини за поява на целулит
Хормонални фактори: Естрогенът играе основна роля в развитието на целулита, но и генералния хормонален дисбаланс.Генетика: Наследствената предразположеност влияе върху структурата на кожата и разпределението на мазнините. Също и къде ще трупате мазнина и оттам целулит. Има места по тялото, на които природно колагеновите нишки са склонни към преразтягане.
Лайфстайл: Заседнал начин на живот, лошо хранене и пушене допринасят за появата на целулит.
Начини за справяне с целулита
След като имаме многокомпонентен проблем, решението следва да бъде още по-многокомпонентно. Затова и само да ходите на масажи или само да приемате хранителни добавки или само да отслабнете няма да има желания ефект. Въпреки че последното води до най-добър визуален резултат, просто защото намалявате размера на адипоцитите и те не оказват напрежение върху увредената съединителна тъкан.
Трябва да "ударите" на няколко места:
1. Физическа активност
Редовните упражнения подобряват кръвообращението, укрепват мускулите и намаляват мастните натрупвания.
Забелязала съм, че комбинацията: силови тренировки+кардио+стречинг тренировки (тренировки за мобилност и разтягане, йога, пилатес) имат най-добър резултат.
2. Здравословно хранене
Диета, богата на антиоксиданти, влакнини и есенциални мастни киселини, помага за намаляване на целулита.
Идеята е не просто да свалите килограми, а да подхраните клетките си. Когато организмът има правилните ресурси, задвижва механизмите за регенерация на съединителната тъкан.
3. Хидратация
Поддържането на оптимален воден баланс подпомага елиминирането на токсините и подобрява текстурата на кожата. Оптимален баланс означава оптимален прием на течности, не наливане с 5 л. вода, не пиене на диуретични добавки за изхвърляне на водата, не напълно премахване на солта от диетата.
4. Постоянно телесно тегло
Постоянната вариация в теглото се отразява изключително негативно на кожата. Ако постояно сваляте и качвате 5 кг., кожата ви никога няма да "залепне" и да изглежда добре.
5. Масажи и процедури
Лимфодренажен масаж: Намалява задържането на вода.Ендермология: Механична стимулация за разграждане на мастни клетки.
6. Козметични продукти
Кремове и серуми с кофеин, ретинол и антиоксиданти имат временен ефект върху вида на кожата, но пък са добра добавка към общата програма.
7. Медицински интервенции
Лазерна терапия: Подобрява структурата на кожата.Радиочестотни устройства: Стимулират производството на колаген.
Превенция
И както винаги-превенцията е най-доброто лечение. Колкото по-малък проблем имате за решаване, толкова по-малко средства ще се наложи да включите.
Редовна физическа активностКонтрол на теглото
Намаляване на стреса, който влияе върху хормоналния баланс.
Избягване на тесни дрехи, които ограничават кръвообращението.
Целулитът е сложен проблем, който изисква цялостен подход за справяне. Комбинирането на здравословен начин на живот с подходящи процедури и продукти може да доведе до значително подобрение. Важно е да се поддържат реалистични очаквания и консултация с професионалист при избора на терапия.
Референции
-
Avram, M. M. (2004). Cellulite: a review of its physiology and treatment. Journal of Cosmetic and Laser Therapy. https://doi.org/10.1016/j.sder.2004.03.003
-
Rossi, A. B., & Vergnanini, A. L. (2000). Cellulite: a review. European Journal of Dermatology. https://doi.org/10.1016/S0738-081X(00)90003-2
-
Hexsel, D. M., Mazzuco, R., & Dal'Forno, T. (2005). Validation of a cellulite severity scale. Dermatologic Surgery. https://doi.org/10.1111/j.1524-4725.2005.31776