Защо трябва да сме слаби

Защо трябва да сме слаби

Защо трябва да сме слаби? Трябва ли наистина? Не трябва ли всеки да е щастлив в тялото си и да го приема, каквото е, независимо от размера? А какво всъщност означава "слаби"?

Както винаги, ще започна с уточнение. Но за да бъде коректно отговорено на даден въпрос, трябва самият въпрос да бъде правилно зададен. За това е необходимо поставянето на дефиниции.

Ще оставя на страна кльощавите модели от списанията, генетично слабите хора и нереалистичните стандарти за красота. Вече всеки е наясно, че не е добре да си кожа и кости, особено, ако не ти е дадено природно. Не е добре да се яде само по една ябълка на ден и не е добре да се прави кардио до припадък, както и да се увиваме с фолио за готвене, с цел да се обезводним и кантарът да покаже по-малко число.  Ясно.

Искам да акцентирам върху другата страна на монетата. От известно време наблюдавам нещо много интересно. Има някаква толерантност към неестественото. Забелязвам, че все по-често ще появяват известни хора, лектори, телевизионни "звезди", че даже треньори с очевидно наднормено тегло и доста излишни мазнини.  От постоянния стремеж към тънки крака и поне 5 см.  разстояние между тях, преминахме към приемане на наднорменото тегло като нещо естествено и нещо, с което не трябва да се борим.

Не казвам, че ако някой има заболяване, което му пречи да свали излишните килограми, трябва да не яде нищо, докато отслабне.

Не казвам, че трябва да се ненавиждаме, ако имаме излишни мазнини за сваляне, не казвам, че трябва да се самобичуваме докато свалим, натрупаните по празниците килограми.

  • Това, което искам да кажа е, че:
  • Да имаш корем, който стърчи над колана на дънките, не е нормално.
  • Да  имаш процент подкожни мазнини, който пречи да се види къде са ти ставите, не е нормално.
  • Да имаш очевидно доста излишни мазнини, не е нормално. И не говоря за 2-3 кг.
  • Защото да си дебел не е естествено.

Не е естествено, но е станало нормално, за съжаление. С всяка изминала година става все по-трудно да видим човек в зряла възраст със здравословно тегло. Плашещото е, че все по-малко са и децата с нормално тегло.

Критериите за здравословно тегло са много широко понятие. Таблиците за индекс на телесна маса ни дават един диапазон от стойности, който ни поставя в определена категория. Изчисленията се правят на базата на ръста, теглото и пола. Килограмите не са особено точен критерий, особено за спортуващи хора, защото мускулната маса тежи много и може да излезе, че човек с видима преса е с наднормено тегло. Но това не е масовият случай, повечето хора нямат видима преса, а тези, които имат не гледат подобни таблици, защото не им е нужно.

Такива таблици гледат основно хора, които не спортуват редовно и, които имат нужда нещо външно да ги успокои, че положението не е чак толкова зле. Въвеждат данните си и си казват:" А, ами аз съм си добре, ето, в зелената графа съм". Само че зелената графа е доста голяма.

Например за моята височина от 165 см.  тегло от 52 до 66 кг. се счита за нормално. Това са 12кг. разлика!  Дори като редовно спортуващ човек знам колко огромна е разликата между 56кг. и 60кг., а за неспортуващ е още по-видима. Доста често това, което таблиците дефинират като "нормално" тегло, си е чисто затлъстяване. А това не е добре.

Може да ви е приятно да слушате мили думи, как всеки е различен и някои имат извивки, други не,  как трябва да се приемаме и обичаме... Всички тези неща са така, но на практика се интерпретират като оправдание да не се прави нищо по въпроса. Аз се приемам и се обичам и за това ще изям тази сладка, мазна поничка. Аз имам извивки и съм нормална жена. Аз съм родила две деца и е нормално да имам корем, майка съм все пак! Какво като имам десет излишни килограма, добре съм си, не съм болна.

И тук идваме на същинския въпрос. Няма как да сте дебели и здрави едновременно и още повече в дългосрочен план. Затлъстяването само по себе си е болест, която води след себе си още и още болести, които влошават качеството на живот и го превръщат в едно непрестанно страдание.

Излишните мазнини водят до диабет.

Прекомерното количество мазнини могат да доведат до диабет тип 2, т.  нар. "старчески диабет". За съжаление този вид заболяваме отдавна не е разпространен само сред възрастните хора. Освен млади хора, се разболяват дори и деца!

Неконтролируемата консумация на рафинирани захарни изделия и на преработени въглехидрати води до появата на инсулинова резистентност, което е основния фактор за отключване на диабет.

Когато ядем рафинирани, прости въглехидрати, кръвната захар се покачва, в следствие, на което тялото отделя много бързо огромни количество инсулин, за да я обезвреди, тъй като високите нива на кръвна захар са токсични за организма.  Инсулинът, както повечето хормони, се свързва с инсулинови рецептори, за да може да проникне в клетките и да свърши работата си.  Когато системно претоварваме едни рецептори, те спират да функционират нормално и стават безчувствени към съответния хормон. Тоест, тялото отделя достатъчно хормони, но мозъкът не "разбира", че това се случва и "нарежда" да се отделят още и още хормони. Така органът или жлезата, която отделя хормоните се изтощава и спира да функционира.

Така се появява диабетът и редица други заболявания.

Излишните мазнини водят до сърдечно-съдови проблеми и скъсяване на живота.

Тялото работи като едно цяло и всяка негова част и система е зависима от останалите. Същото важи и за болестите. Когато един хормон излезе извън норма, това поражда отклонение и в други хормони и така от едно заболяване се отключва второ и трето.

Повече от 80% от болните от диабет хора имат и сърдечно-съдови проблеми. Повечето от тях получават инфаркт или инсулт и умират прекалено млади.

Диабетът, също така, води до влошена циркулация на кръв в крайниците, което води до трудно зарастване на рани, отоци и в немалко случаи ампутация на крайници.  Диабетът се свързва и с нарушения на бъбречната и чернодробна функция.

Много млади хора не си дават сметка колко сериозно е това заболяване и колко влошава качеството на живот. А все по-често срещам и чувам за случаи на преддиабетно състояние при хора на възраст преди 35 години.

Излишните мазнини водят до поликистозни яйчници.

Както казах, отклонението в нивата на хормоните, води до болест някъде в тялото. За добро или за лошо, жените сме много по-чувствителни от мъжете в това отношение.

Наднормените килограми при жените в много от случаите водят до проблеми в половите хормони. Причината за това е, че мастната тъкан сама по себе си отделя естроген, което нарушава деликатното съотношение естроген/прогестерон в женското тяло. Факт е, че когато отслабнат, при повечето жени нещата до голяма степен се оправят.

Добре, че вече повечето лекари съветват жените, които имат подобен проблем да свалят излишните килограми, за да могат хормоните по естествен начин да влязат във форма.

Не е само това

Ще са нужни много страници текст, дори само да спомена за здравословните проблеми, които се свързват с наднормените килограми. Проблеми с щитовидната жлеза, проблеми с костите, проблеми с холестерола, проблеми с почти всичко.

Всяко едно от тези неща води до влошаване качеството на живот. Лекарства, болки, дискомфорт, пречки да живеем живота си.

Ние не сме тук да страдаме, а да живеем! Не е нужно с годините нещата да стават трудни и болезнени, не е нужно на 50 да пиете една шепа лекарства, не е нужно да давате повечето си пари по доктори и болници.

За това трябва да прецените приоритетите си и да влагате усилията и средствата си на правилното място. Ваш е изборът дали ще давате повече пари за здравословна храна сега или ще ги давате после в аптеката. Ваш е изборът дали сега ще отделите време за превенция на заболяването или после за лечението му. Ваш е изборът, само ваш!

В днешно време сме подложени на екстремни условия на живот, които правят мисията за опазването на здравето много трудна. Трудна, но не и невъзможна! Наистина, трябва да положим много по-големи усили, за да сме здрави като предците ни. Наистина, никой не е застрахован, разболяват се и хора, които се грижат за себе си много отдадено.

Важното е всеки да прави, всичко по силите и възможностите си, за да живее здравословно.

Не е важно просто да свалите излишните мазнини, а да го направите по най-здравословния начин и да го поддържате.

Виждате, че нещата изобщо не опират само до външния вид. Причините да не трупаме излишна мазнина са много по-големи от размера дрехи, които носим и килограмите, които тежим.

Става въпрос за живота ни!

Ако тази статия ви е харесала, не забравяйте да я споделите с приятели!

 

Назад към блога