Това е най-добрата диета! Последната тенденция, с най-новите научни доказателства, единствената, която ще ви донесе желаните резултати!
Стига глупости! Няма такова нещо като най-добрата диета и всеки здравомислещ човек е наясно с това. Заглавието е просто за приковаване на вниманието. Защото, ако бях написала нещо като „основи на здравословното хранене“ едва ли щях да направя впечатление на някого. Едва ли ученето на базови понятия е толкова вълнуващо, колкото бързото сваляне на качените през карантината килограми.
Та, за какво е цялата работа.
Първо, хората искат да изглеждат и да се чувстват добре. Второ, хората нямат и бегла представа как да го направят.
За това е цялата работа.
Има толкова много информация около нас. Тонове книги, хиляди статии, някои добри, други не. Видеа, лекции, какво ли не. И какво става, когато някой абсолютно начинаещ започне да се интересува от това как да се храни? Ами отваря интернет и се почва:
- мазнините са вредни
- въглехидратите са вредни
- многото протеин вреди на бъбреците
- прекомерната консумация на фибри унищожава червата
- лактозата е убиец
- захарта е враг номер едно
- еди-коя-си аминокиселина влияе на еди-кой-си ензим и от нея ще останеш вечно млад
- холестеролът всъщност не е вреден, а полезен
- добре е да се яде по 3 пъти на ден
- добре е да се яде един път на ден
- добре е да не се яде два дни в седмицата...
И така до безкрай. Противоречива информация, без никаква логика, четена на случаен принцип. Когато започнеш да задълбаваш във функцията на всеки ензим, на всяка аминокиселина и всяка клетъчна функция, без да си наясно с базовата биология, е напълно нормално да си объркан.
Хората сме много склонни да усложняваме излишно всичко. А обикновено нещата, които работят, са най-простичките. И за това, за целите на тази статия, умишлено ще опростя всичко. За да е ясно, точно и не-объркващо. Ако спазвате тези правила, е малко вероятно да имате нужда да забивате в подробностите.
Това, което ще напиша, е основата. База, върху която може много да се надгражда, но без която, няма да постигнете нищо трайно. Средностатистическият работещ човек, който не живее в залата и няма амбициите на професионален атлет, би бил абсолютно удовлетворен от тази база.
Когато решите, че искате не 4, а 6 плочки на корема, релеф на краката и други подобни, може да започнете да се вглеждате детайлите и да дълбаете в сложната материя.
Стига толкова въведения. Сега да видим кои са най-важните неща, които са необходими, за да сте в добра форма.
На първо място КАЛОРИИТЕ
За това колко ще тежите и колко мазнина ще имате, най-голямо значение имат калориите. Съвсем просто: ядете много-качвате килограми. Тренирате и ядете много-качвате хубави килограми, не тренирате, качвате грозни килограми, обикновено около корема. Няма такова нещо като „нищо не ям и не свалям“. Истината е, че вероятно ядеш повече, отколкото си даваш сметка. Да, може да е по-малко от съседката Пенка, която омита по една баница на закуска, бургер на обяд и пица на вечеря и носи xs размер. Но ти си в своето собствено тяло и трябва да се съобразяваш с него. Ако дебелееш, прекаляваш. Ако си кожа и кости-явно храната не е сред първите ти интереси или поне намираш по-голяма радост в други неща, отколкото в яденето.
Искам да обърнете внимание, че казвам килограми и мазнини. Не казвам, че за здравето калориите са най-важни.
Та, за да качиш, трябва да ядеш повече. За да свалиш, по-малко. Факт е, че съм виждала доста „повредени“ организми, в следствие на глупави диети, но дори и те са поправими. Единствено хората със сериозни здравословни проблеми са изключение. И като казвам здравословни, имам предвид наистина здравословни. И преди да се оплачете, да уточня, толкова здравословни, че хипофункцията на щитовидната жлеза и поликистозните яйчници ще ви се видят като пъпка на носа в сравнение с тях. Да бъдем честни, такива проблеми са много малък процент и за да не забавяте излишно прогреса си е добре да спрете да се асоциирате с тях.
Стана ли ясно? Калорийният баланс е в основата на килограмите. Това колко приемаш, спрямо това което изразходваш.
Второ, колко протеин ядеш
Трениращ или не, протеинът е важен. Ако ядеш малко калории и не ядеш протеин, ще си кльощав и мазен. Да, ще си кльощав, защото калориите са преди всичко, ще си лек, но телесната ти маса ще е предимно от мазнина. Добре де и малко мускули, с които да станеш от леглото и да идеш до офиса.
Ако ядеш много протеин и малко калории, ще си слаб и стегнат. Защото ще приемаш малко енергия, но ще имаш градивни елементи за мускулите. Ако пък тренираш, още по-добре. Отделен плюс е това, че за да се разгради и усвои протеинът, тялото изразходва много енергия.
Ако преяждаш и е само от мазни теста и захар, ще си тежък и мазен. Ако преяждаш и ядеш протеин, вероятността от да качиш и някое килце мускул е доста по-голяма.
Колко е много и достатъчно протеин зависи от пола, целите и генетиката. Но има едни формули, които показват, че всичко между 0,8 и 2,5 гр. на килограм телесно тегло е ок. 0,8 е ок да съществуваш без да изпадаш в дефицит, 2,5 ако пък искаш да градиш мускулатура далеч от естествената ти.
И за да не изпаднете в някакви тежки разсъждения за това колко точно протеин в кои дни да ядете, като цяло гледайте да имате протеин на всяко хранене. Ще сте по-сити повече време, ще имате по-стабилна кръвна захар и ще сте сигурни, че сте направили поне минималното.
От къде идват калориите ви
Ако се абстрахирате от всички щуротии, които сте прочели за храненето през живота си, има две неща, в които вероятно всеки един от вас ще се съгласи.
1. Добре е поне една част от храната да идва от естествени източници.
2. Всяка една крайност не е добра идея.
Пак казвам, мислете простичко. Това са неща, които и децата знаят.
Зеленчуците и плодовете са полезни. Не е полезно да се живее само на тях. Животинските продукти са да не кажа полезни, но поне е необходими. Но не е добре да се живее само на тях. Ние сме всеядни същества, които могат да ядат всяка хранителна група. Казвам могат, не трябва. Съвсем логично е, че когато махнете някоя хранителна група, е добре да имате достатъчно акъл, за да компенсирате липсите.
Не четете как са яли предците ни, бабите ни, ескимосите, някое си племе в Перу и т.н. Гледайте вие как се чувствате от начина, по който се храните. Може някакви хора във фейсбук да се кълнат, че като спрат въглехидратите са пълни с енергия, но ти, ако се чувстваш като парцал, каква полза.
Защо преди да се захласвате в някакви не-балансирани подходи, да не пробвате нещо по-семпло. Като това да не живеете на пакетирани боклуци и да оставяте вилицата малко преди да ви се доповръща от преяждане. Като това вместо да се питате защо дедите ви са яли манджи и хляб, да започнете да се движите поне половината на тях.
Постоянно го повтарям, но живеем в извратен свят на илюзии. Заляти сме от фалшива информация, която цели да ни обърка, за да ни продаде нещо. Ако не това, поне да си създаде последователи и харесвания, давайки сложна и трудносмилаема информация.
Придържайте се към простите неща и бъдете честни със себе си. Няма бързи резултати, които да са трайни във времето и да не вредят по някакъв друг начин. Вложете здрав разум и търпение и нещата ще започнат да се получава!
Ако тази статия ви е харесала, не забравяйте да я споделите с приятели!